top of page

Pictures

Meeting in Lisbon

Makrama

MAKRAMA - sztuka ręcznego tworzenia efektownych ozdób z różnego typu sznurków. Technika ta znana była już w starożytności, a od lat cieszy się drugą młodością. Do wykonania ozdób nie potrzebujemy szydełka, drutów czy innego rodzaju narzędzi – jedynym narzędziem są sprawne dłonie artysty. Tak powstałą ozdobę możemy powiesić na ścianie albo na przykład nosić przy kluczach w postaci breloczka – zastosowań makramy jest naprawdę wiele. Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawy zaplatania najprostszych węzłów i splotów, i za ich pomocą wykonali makramowe liście oraz kwietniki.
Warto wspomnieć, że umiejętność plecenia makramy, to nie tylko niecodzienne dekoracje i akcesoria, ale także ukojenie i wyciszenie. Plecenie makram rozbudza kreatywność, uczy cierpliwości, poprawia koncentrację oraz redukuje poziom stresu; pobudza do pracy obydwie półkule mózgu i sprawia, że pracujemy nad swoimi zdolnościami motorycznymi i koordynacją ręka-oko.  

Decoupage

Decoupage - to technika rękodzieła sięgająca swymi korzeniami XVII wieku. Bardzo szybko zyskała popularność i ciągle się rozwija. Jest to prosta technika zdobnicza, zwana technika „serwetkową”. Polega na przyklejaniu papierowych nadruków na powierzchnię dekorowanego przedmiotu. Stwarza wiele możliwości odnawiania starych przedmiotów, a także stylizowania na stare, zabytkowe, nowych przedmiotów (metoda crakle), ozdabiania wielu rodzajów powierzchni: drewnianych, szklanych, metalowych, z tworzyw sztucznych, styropianowych, itp. Decoupage doskonale nadaje się do recyklingowania zużytych przedmiotów, nadając im nowe funkcje i „nowe życie”. Uczy projektowania, rozwija myślenie przestrzenne, przyczynowno-skutkowe, rozwija poczucie estetyki i przez swoją prostotę i możliwość uzyskania spektakularnych efektów daje dużo satysfakcji autorowi pracy.
Cele spotkań z rękodziełem w technice decoupage można ująć następująco:
- Rozwój zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- Podnoszenie zaradności życiowej;
- rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej i moralnej oraz indywidualnych zdolności twórczych;
- pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia, zdolności wyobrażania, wymyślania i produkowania czegoś nowego, oryginalnego, cieszenie się uzyskanym efektem;
- stwarzanie warunków do rozwoju wyobraźni i ekspresji plastycznej;
- rozwijanie zmysłu obserwacji, koncentracji oraz poczucia odpowiedzialności za efekt końcowy;
- zapoznanie z różnymi technikami i obserwowanie uzyskanych efektów

Quilling

QUILLING - technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Przygotowane elementy naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. 
Modelowanie papieru to świetna rozrywka pobudzająca wyobraźnię i kreatywność, a także doskonała terapia grafomotoryczna, czyli tak zwana terapia ręki, dotycząca motorycznego usprawnienia rąk. Z prac wykonanych podczas warsztatów powstała wystawa, którą oglądać można było przez wiele miesięcy w MSK Ośrodku Karolew.

Biography workshops

"Biografie-warsztat twórczy" - powiadanie o własnym życiu porządkuje przeszłość, skutkuje lepszym poznaniem się i zrozumieniem własnych odczuć. Autobiografia pozwala wyzwolić się z negatywnych emocji, daje nowe spojrzenie na nasze przeżycia. Dokonując autorefleksji nad własnym życiem, stymulujemy twórcze myślenie. Czy zatem podczas zajęć ktoś będzie „odpytywał z mojego życia”? Nic bardziej mylnego, będziemy stymulowali naszą pamięć do pracy, będziemy dużo rozmawiać, a czas który wspólnie spędzimy, upłynie nam na wspominaniu: zapachów, smaków, ludzi-przyjaciół, mistrzów.

bottom of page